Design

Aranżacja wnętrza światłem


Bardzo często wkładamy dużo wysiłku w stworzenie odpowiedniego nastroju i nadaniu unikatowego charakteru wnętrzom. Najczęściej robimy to poprzez odpowiedni wystrój, meble oraz dobór dodatków. Zupełnie pomijamy aspekt jakim jest światło, a zwłaszcza jego barwa. Tymczasem poprzez samą zmianę barwy oświetlenia możemy zupełnie odmienić klimat danego pomieszczenia, zwiększyć poczucie komfortu, a także dostosować je do funkcji jakie w danej chwili ma spełniać (np. miejsce pracy lub odpoczynku). Ma to szczególnie znaczenie jesienią i zimą, kiedy przy sztucznym oświetleniu spędzamy większą część dnia.

 

Temperatura barwowa określa jaki odcień bieli ma światło emitowane przez źródło, a jej jednostką miary jest Kelwin (K). Technologia LED daje nieograniczone możliwości uzyskania temperatury barwowej w całym zakresie, ale na potrzeby użytkowe wyróżnia się przede wszystkim trzy podstawowe: Ciepły biały (oznaczany z ang. WW – warm white), neutralny biały (z ang. NW – neutral white) i zimny biały (z ang. CW – cool white). Sposób wykorzystania oraz doboru barwy światła zależy przede wszystkim od osobistych preferencji. Można jednak wskazać gdzie i jak zastosować wybrane barwy, aby odpowiadały przeznaczeniu do jakiego służy nam pomieszczenie.

Ciepły, żółtawy kolor emitowany przez tradycyjne żarówki to barwa ciepła biała (2700 - 3500K), nadaje się do pokoju dziennego, sypialni, przedpokoju czy korytarza. Światło o barwie ciepłej białej posiada właściwości relaksacyjne, pomieszczenie nim oświetlone sprawia wrażenie bardziej przytulnego. Jest to najbardziej popularny kolor stosowany do oświetlenia wnętrza domu. Nowoczesne, chłodniejsze światło to barwa neutralna biała i  zimna biała. Barwa neutralna pobudza do działania, pozwala zwiększyć skupienie nie męcząc wzroku, najczęściej stosujemy ją w kuchni, łazience, biurze, sklepie czy w galeriach handlowych. Barwa zimna natomiast szczególnie dobrze prezentuje się w modernistycznych, jasnych wnętrzach, podkreślając dodatkowo ich charakter oraz wydobywając detale, świetnie nadaje się do wnętrz industrialnych. Należy jednak pamiętać, że nie jest to regułą, wiele zależy bowiem od konkretnych uwarunkowań oświetlanego pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji użytkownika. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oświetlenie o różnej barwie światła mieszać ze sobą. Na przykład, ciepłe białe światło jako główne źródło światła w kuchni oraz zimne światło jako oświetlenie blatu bądź innej przestrzeni roboczej.

 

Jednak są takie miejsca gdzie nie mamy możliwości wkręcenia kilku żarówek i skazani jesteśmy na jedną barwę światła - ale czy na pewno? Z pomocą przychodzi nam nowość na rynku - TRIColor. Jak sama nazwa wskazuje - źródła TRIColor łączą w sobie trzy barwy światła. Teraz przy użyciu jednego źródła światła można wybrać jedną z trzech barw, w zależności od pory dnia, nastroju i klimatu jaki chcemy osiągnąć we wnętrzu. Wystarczy jeden „klik” i pokój dzienny (salon) może zamienić się w gabinet pracy lub łazienka, w której rano potrzebne jest naturalne światło pobudzające do działania,  może zamieć się w wieczorne SPA skąpane w ciepłym świetle.

Stosując jedną żarówkę TRIColor możemy wybrać tę barwę światła, która najbardziej nam odpowiada i, co ważne, zmieniać ją w dowolnej chwili, dowolną ilość razy. Dzięki innowacyjnej funkcjonalności, zmiana barwy następuje za pomocą zwykłego włącznika światła. Wystarczy tylko wkręcić żarówkę TRIColor do oprawy i po prostu włączyć światło. Bez specjalnych przełączników i dodatkowych urządzeń. Przy pierwszym włączeniu źródło świeci barwą ciepłą. Jeżeli zgasimy światło i od razu włączymy je ponownie uzyskamy barwę neutralną. Powtórzenie tej czynności da nam światło zimne. Źródła wyposażone są również w funkcję zapamiętywania ostatniego wyboru barwy („Memory function”). Dzięki temu ostatnio wybrana barwa będzie nam towarzyszyć przy następnym włączeniu światła. Łatwa, płynna zmiana barwy światła stwarza ogromne możliwości zastosowań w oświetleniu ogólnym, dekoracyjnym i akcentowym umożliwiając dowolne kreowanie przestrzeni światłem. Dzięki swoim właściwościom i mocnemu strumieniowi żarówki te znajdują zastosowanie w każdym pomieszczeniu niezależnie od jego przeznaczenia. Ponadto źródła TRIColor dostępne są w wersji E27 i GU10, co zwiększa możliwości ich zastosowania w różnego typu oprawach.

Kalkulator LED

Sprawdź ile mógłbyś oszczędzić wymieniając oświetlenie na LEDy

Oblicz

Powiązane produkty


TRIColor LED GU10

TRIColor LED GU10

Strumień

400 lm

Moc

5 W

Skuteczność

80 lm/W

Trzonek

GU10


zimnobiała, neutralna, ciepłobiała


Klasa

A+

Gdzie kupić
TRIColor LED E27

TRIColor LED E27

Strumień

1000 lm

Moc

100 W

Skuteczność

10 lm/W

Trzonek

E27


zimnobiała, neutralna, ciepłobiała


Klasa

A+

Gdzie kupić