Design

Lampa biurkowa – niby prosta sprawa…


Z początkiem września pokój naszych milusińskich powraca do pełnienia funkcji szkolnych. Poza miejscem zabaw staje się również pomieszczeniem,  w którym nasza pociecha będzie się uczyć i odrabiać lekcje.

 

Coraz krótsze dni i coraz mniej światła słonecznego powoduje, że większość czasu spędzonego na obowiązkach szkolnych w domu uczniowie spędzają przy świetle sztucznym. Warto więc pomyśleć o odpowiednim oświetleniu.Samo światło sufitowe niestety nie wystarczy, więc dobrze jest zaopatrzyć kącik do nauki w odpowiednia lampkę biurkową. Ważne jest, aby posiadała jak najszerszy kąt padania światła, i giętkie ramię do regulacji (na przykład klasyczna lampa ZARA lub LUCY). Pozornie wszystko wydaje się proste. Idziemy więc do sklepu i kupujemy lampkę na biurko. Najlepiej, aby miała żywe kolory i pasowała do wystroju wnętrza (nowoczesna HERON, klasyczna PIXA, czy nawet designerska MUTATIO). Czy jednak zwracamy uwagę na parametry świetlne kupowanej lampki? Raczej nie i jest dość poważny błąd. Jeżeli kupujemy lampkę z niewymiennemu źródłem światła należy sprawdzić parametry przed zakupem. Natomiast przy lampce z wymiennym źródłem światła zadbajmy o zakup prawidłowej „żarówki”.

Dobre światło na biurko ta takie, które pozwoli naszemu dziecku skupić się na nauce, nie będzie rozpraszała uwagi, a jednocześnie pobudzi do działania i nie zmęczy oczu.

 

 

 

Na co więc należy zwróci uwagę:

  • przede wszystkim temperatura barwowa - najlepsza do nauki jest naturalna barwa światła (wartość od 4000 do 6500 K), pomaga się skupić i nie rozleniwia (tak jak to powoduje żółte, ciepłe światło) -
  • strumień światła – mierzony w lumenach, im wyższa wartość ich wartość tym mocniejsze światło, można wspomnieć, że tradycyjna żarówka 60W to około 800lm. Powinniśmy wybierać źródła światła, które mają od 800 do 1000 lumenów
  • wskaźnik oddawania barw (RA) – Czy zdarzało się Wam kupić coś w kolorze pomarańczowym co potem wpadało w czerwień, lub morska zieleń, która po wyjściu ze sklepu była niebieska? To właśnie wskaźnik oddawania barw, jego wartość może wynosić od 1 do 100, im niższy, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia przekłamania barw. Wskaźnik oddawania barw powinien być równy lub wyższy niż 80. Zagwarantuje to widzenia barw zbliżone do oryginalnych czyli takich jakie widzimy przy świetle dziennym. Jest to bardzo ważny parametr przy nauce zwłaszcza dla młodszych dzieci, gdzie w podręcznikach jest dużo obrazów, a i częściej trzeba cos pokolorować.
  • Migotanie światła - charakterystyczne dla tanich lamp niskiej jakości. Często nie jesteśmy w stanie wychwycić migotania gołym okiem. Jednak powoduje ono podrażnienie i zmęczenie oczu. W wielu źródłach światła LED stosuje się sterowniki wysokiej częstotliwości gwarantujące brak migotania (na opakowaniu jest ikona CC/IC DRIVER). Wybierajmy źródła światła tylko renomowanych producentów,  mimo, że mogą one być droższe, to źródło takie może świecić 30000 godzin, więc jest to inwestycja na lata.

 

Każda lampka powinna być dopasowana do wnętrza, do potrzeb i do spełniana swojej funkcji, pamiętajmy o tym dokonując zakupu.

Ściągawka w skrócie:

  • 4000K – 6500K
  • 800 lm– 1200 lm
  • Ra≥80
  • Ikona CC/IC DRIVER

Kalkulator LED

Sprawdź ile mógłbyś oszczędzić wymieniając oświetlenie na LEDy

Oblicz

Powiązane produkty


RAPID PRO LED E27-WW

RAPID PRO LED E27-WW

Strumień

800 lm

Moc

9,5 W

Skuteczność

89 lm/W

Trzonek

E27


Barwa

ciepłobiała


Klasa

A+

Gdzie kupić
RAPID PRO LED E27-NW

RAPID PRO LED E27-NW

Strumień

850 lm

Moc

9,5 W

Skuteczność

94 lm/W

Trzonek

E27


Barwa

biała


Klasa

A+

Gdzie kupić
TRIColor LED E27

TRIColor LED E27

Strumień

1000 lm

Moc

100 W

Skuteczność

10 lm/W

Trzonek

E27


zimnobiała, neutralna, ciepłobiała


Klasa

A+

Gdzie kupić
WIDE LED E27-NW

WIDE LED E27-NW

Strumień

800 lm

Moc

9 W

Skuteczność

89 lm/W

Trzonek

E27


Barwa

biała


Klasa

A+

Gdzie kupić
DUN 6,5W T SMD E14-NW

DUN 6,5W T SMD E14-NW

Strumień

600 lm

Moc

6,5 W

Skuteczność

100 lm/W

Trzonek

E14


Barwa

biała


Klasa

A+

Gdzie kupić