Zastosowania

Zrób to sam -montaż taśm LED


Popularnym sposobem na efektowne oświetlenie dekoracyjne jest podświetlenie sufitu taśmami LED. W tym celu wykonuje się sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych do stelaża. Robi się z nich półki, do których przykleja się taśmy w taki sposób, że są one niewidoczne. Widać tylko poświatę.

Taśmy LED są samoprzylepne. Ich mocowanie polega jedynie na oderwaniu papieru zabezpieczającego i lekkim (żeby nie uszkodzić diod) dociśnięciu taśmy do podłoża, które wcześniej musimy oczyścić z pyłu i odtłuścić.

Do taśmy wielokolorowej (RGB) jest potrzebny kontroler umożliwiający sterowanie zmianą barwy światła (najwygodniejszy do zamontowania jest zdalnie sterowany za pomocą pilota). Łączymy go dwoma przewodami z zasilaczem zmieniającym prąd przemienny z instalacji 230 V na stały o niskim napięciu potrzebny do zasilania taśm. Trzeba przy tym zwracać uwagę na oznaczenia + i – (jeśli się je pomyli, taśma nie będzie działać).

Taśmy LED są sprzedawane w odcinkach po 5 m. Można je docinać w oznaczonych miejscach (co kilka centymetrów). Pięciometrowy odcinek jest zakończony wiązką przewodów zasilających – taśmy RGB mają je po cztery. Łączymy je z kontrolerem, zwracając uwagę na ich kolory i odpowiadające im oznaczenia portów: R – czerwony, G – zielony,
B – niebieski, V+ – czarny.

Długość przewodów łączących zasilacz z instalacją elektryczną 230 V może być dowolna, ale przewody łączące taśmy z zasilaczem (w tym wypadku jeden zasilacz obsługuje dwie taśmy) powinny być jak najkrótsze, ze względu na spadek napięcia. Najlepiej więc umieścić zasilacz na półce z płyt g-k. Jeśli jest zbyt wąska, można go ukryć w zabudowie, w otworze rewizyjnym zapewniającym dostęp do niego.

Po włączeniu zasilania sprawdzamy, czy nie pomyliliśmy się, łącząc przewody. Gdyby tak było, światło się nie włączy lub jego barwy nie będą się zgadzać z opisem na pilocie kontrolera.

Taśmy wielokolorowe RGB LED służą głównie do dekoracji, więc przyda się jeszcze oprawa zapewniająca oświetlenie główne. Łączymy ją z instalacją elektryczną, zwracając uwagę na kolory izolacji przewodów: niebieski oznacza przewód neutralny (N), żółto-zielony – ochronny (PE). Inne – zwykle brązowy, czarny lub szary – to przewody fazowe (L).

Zamiast zwykłych żarówek warto wybrać te ze źródłem światła LED – znacznie bardziej energooszczędne. Są dostępne ze wszystkimi mniej lub bardziej popularnymi rodzajami trzonków i wtyków, więc można je zastosować w każdej oprawie oświetleniowej.

Włączanie oświetlenia głównego jest niezależne od sterownia dekoracyjnym oświetleniem sufitu.

Kalkulator LED

Sprawdź ile mógłbyś oszczędzić wymieniając oświetlenie na LEDy

Oblicz

Powiązane produkty


LEDS-B 7.2W/M IP00RGB

LEDS-B 7.2W/M IP00RGB

Strumień

130 lm

Moc

7,2 W

Skuteczność

19 lm/W

Trzonek

nie dotyczy


Barwa

RGB


Klasa

nie dotyczy

Gdzie kupić
LEDS-B 7.2W/M IP54RGB

LEDS-B 7.2W/M IP54RGB

Strumień

130 lm

Moc

7,2 W

Skuteczność

19 lm/W

Trzonek

nie dotyczy


Barwa

RGB


Klasa

nie dotyczy

Gdzie kupić
LEDS-B 7.2W/M IP65RGB

LEDS-B 7.2W/M IP65RGB

Strumień

130 lm

Moc

7,2 W

Skuteczność

19 lm/W

Trzonek

nie dotyczy


Barwa

RGB


Klasa

nie dotyczy

Gdzie kupić