Artykuły

Arykuły > Technologie

Trwałość źródła LED - czyli jak długo może świecić jedna lampa


Kupując źródło światła do swojego domu coraz częściej kierujemy się nie tylko jego ceną, ale i tym ile energii elektrycznej będzie ono zużywać i jak długo będzie świecić. Na pierwszy rzut oka kupno „żarówki LED” wydaje się być drogą inwestycją. Biorąc jednak pod uwagę mniejsze zużycie energii i dużo większą trwałość jest to inwestycja bardziej opłacalna.

Producenci oświetlenia, w tym także LED, deklarują trwałość danego źródła w ilości godzin świecenia danej lampy – taką informację znajdziemy na opakowaniu. Zaznaczyć należy, że w przypadku źródeł LED kryterium te określone jest przez procentowy spadek strumienia świetlnego. W praktyce oznacza to, żew deklarowanym przez producenta okresie, źródło LED nie będzie dawało mniej światła niż 70% wartości początkowej. Źródła LED bowiem, w przeciwieństwie do standardowych żarówek nie wygasają sposób gwałtowny, lecz powoli zmniejszają ilość emitowanego światła.

Trwałość lampy LED zależy od wielu różnych czynników: warunków w jakich pracuje, wilgotności, temperatury otoczenia, wartości prądu jakim zasilamy lampę. Można założyć że diody LED emitujące najbardziej popularną barwę białą, w prawidłowo skonstruowanym urządzeniu, nie będą świecić o 30% słabiej niż na początku, do 50 000 godzin działania lampy. Biorąc pod uwagę to, że statystycznie w gospodarstwie domowym średni czas używania oświetlenia to 1000 rocznie godzin, łatwo można przeliczyć, że takie źródło LED powinno świecić nawet do 50 lat. Co więcej po tym okresie nadal będzie świecić, jednak jego efektywność świetlna zacznie spadać. W porównaniu ze zwykłą żarówką, której średnia żywotność wynosi zaledwie 1 rok, wynik ten jest bardzo imponujący.

Każdy producent oświetlenia przed dopuszczeniem swoich produktów do sprzedaży, musi poddać je badaniom laboratoryjnym (tylko nieliczni posiadają własne laboratoria, podczas których każda lampa powinna być zbadana w warunkach zbliżonych do tych, w których przeznaczona jest do użytkowania – najczęściej mówimy o warunkach domowych. Jednak nawet najbardziej dokładne badanie laboratoryjne nie obejmie wszystkich czynników, na które narażona może być lampa w codziennym użytkowaniu. Trwałość źródła LED zależy przede wszystkim od jego konstrukcji i użytych do jego produkcji materiałów. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń lampy, jest brak skutecznego odprowadzania ciepła generowanego przez diody LED, które doprowadza do jej przegrzania.

Przykładem lampy o solidnej konstrukcji, wykonanej z wysokiej jakości komponentów, są źródła z serii PRO GU10 LED. Lampy z tej serii wyposażone są w stabilizowany zasilacz IC/CC, który zapewnia bardzo dobre warunki pracy LED (w tym brak migotania światła), co w połączeniu z ich hybrydową konstrukcją obudowy zapewnia długotrwałą żywotność dochodząco do 25 000 godzin! Dodatkową zaletą lamp PRO GU10 LED jest szerokość ich kątów świecenia – do wyboru mamy aż trzy ich rodzaje. Źródła szerokostrumieniowe (120 stopni) wyposażone są w przezroczystą szybkę, co zapewnia efekt zbliżony wizualnie do tradycyjnego halogenu. Do tej pory na rynku tego typu źródła dostępne były tylko z matową szybką. Dla oświetlenia punktowego zastosować możemy modele źródeł PRO z kątem 60 lub 36 stopni, które idealnie zaakcentują wybrane przez nas miejsca. Seria PRO to również możliwość wyboru koloru obudowy oraz temperatury barwowej źródła światła. Obudowa jest dostępna w kolorze srebrnym lub białym. Jeżeli chodzi o barwę to możemy wybrać z pełnej gamy: zimną (CW), neutralną (NW) lub ciepłą (WW) – zależnie od naszych upodobań lub przeznaczenia. Należy jeszcze nadmienić, że barwa ciepła w źródłach PRO wynosi 2700K, dzięki temu jest ona bardzo przyjemna i tworzy klimat sprzyjający odpoczynkowi.

Podczas użytkowania źródła LED w danym pomieszczeniu, należy stosować się do zaleceń producenta (szczególnie tych zamieszczonych w instrukcji obsługi). Źródła bowiem różnią się także odpornością na zapylenie, wilgoć i inne czynniki zewnętrzne. Skrócenie trwałości LED może również nastąpić w wyniku zastosowania nieodpowiedniego rodzaju zasilacza - na rynku istnieją produkty LED zasilane stałonapięciowo (DC, np. 12VDC) oraz stałoprądowo (CC, np. 350mA CC). Zasilanie źródła LED wyższą wartością prądu lub napięcia, niż ta zalecana przez producenta na opakowaniu, prowadzi do uszkodzenia struktury diody LED, co przekłada się na skrócenie jej trwałości.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto zawsze zapytać fachowca o radę, w ten sposób unikniemy niepotrzebnych komplikacji i będziemy cieszyć się długotrwałym, bezpiecznym oświetleniem przez wiele lat.

Arykuły > Design

Wygoda, oszczędność, bezpieczeństwo i ekologia - lampy solarne w Twoim ogrodzie


Śmiało możemy powiedzieć, że nadeszło w końcu upragnione lato. Ciepłe, czasem nawet upalne dni, które zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, czasem przeplatane letnią, gwałtowną burzą, która na chwilę schładza atmosferę. Najszczęśliwsi są oczywiście Ci, którzy w tym okresie mają czas na wypoczynek – urlop lub wakacje. Niestety większość z nas cierpliwie czeka na swoją kolej, a dwa lub trzy tygodnie bardzo szybko mijają. Jednak latem - niezależnie od tego czy jesteśmy przed, czy po urlopie - warto odetchnąć  po ciężkim dniu, tym bardziej, że sprzyja temu dłuższy dzień.  Po powrocie do domu możemy zrelaksować się na świeżym powietrzu, tarasie, ogrodzie itp. Aby jednak owocnie wypocząć, powinniśmy zadbać o odpowiednią atmosferę i otoczenie, które oprócz ciekawej architektonicznie aranżacji i pięknej zieleni, stworzy nam odpowiednio dobrane oświetlenie, które w letnie wieczory może nasz ogród czy taras  przemienić w scenerie iście bajkowe.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań i typów oświetlenia przeznaczonego do zastosowań zewnętrznych i ogrodowych, każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie. Większość opraw wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej, co może stanowić pewna przeszkodę. Co bowiem zrobić kiedy nie chcemy wiercić dziur w naszym tarasie, rozkopywać ogródka czy okablowywać balkonów by podłączyć nasze oprawy do prądu? Rozwiązaniem są tutaj lampy ze zintegrowanym panelem solarnym, za pomocą którego nasza oprawa w dzień czerpie energię ze słońca, by wieczorem i w nocy dostarczyć nam nastrojowego światła.

Doskonale w taką konwencję wpisuje się nowa rodzina  opraw solarnych SOPER i SOBI. Oprócz zintegrowanego panelu solarnego, cechuje je doskonała jakość wykonania – stal nierdzewna – co, ze względu na warunki atmosferyczne, na jakie narażone są oprawy ogrodowe i zewnętrzne, jest bardzo istotne. Kinkiety SOPER to oświetlenie naścienne w wersji z czujnikiem ruchu (SOPER PV-SE) oraz bez (SOPER PV), natomiast seria SOBI to kinkiet i słupek. Oprawy te cechuje także nowoczesny wygląd i zimna barwa światła – posiadają oczywiście zintegrowane źródła światła LED -  co szczególnie dobrze sprawdzi się na balkonach i tarasach nowoczesnych domów.

Lampy zewnętrzne i ogrodowe z panelem solarnym to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo, które wynikają z braku potrzeby wykonywania dodatkowej pracy związanej z podłączeniem do instalacji elektrycznej, ale i oszczędność idąca w parze z rozwiązaniem ekologicznym – ponieważ energię potrzebną do wytwarzania światła czerpią one z naturalnego, i co ważne darmowego, źródła energii, jakim jest słońce.

Trwałość opraw, zamontowanych źródeł światła i brak konieczności podłączenia do prądu pozwoli nam korzystać z tych opraw przez wiele sezonów. Ponieważ jesienią możemy je po prostu schować w oczekiwaniu na kolejny ciepły i słoneczny sezon.

Arykuły > Zastosowania

"Poznaj Ledziki" - kolorowanka edukacyjna dla dzieci


Z okazji dnia dziecka przygotowaliśmy dla Najmłodszych kolorowankę edukacyjną dla dzieci. Chcielibyśmy aby poprzez zabawę, poznały świat "Ledzików".

Kolorowankę udostępniamy za darmo w wysokiej rozdzielczości do druku.

Można ją pobrać klikając TUTAJ, lub klikając w przykładowe strony kolorowanki poniżej.

 

Życzymy miłego kolorowania :)

Arykuły > Zastosowania

Zrób to sam -montaż taśm LED


Popularnym sposobem na efektowne oświetlenie dekoracyjne jest podświetlenie sufitu taśmami LED. W tym celu wykonuje się sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych do stelaża. Robi się z nich półki, do których przykleja się taśmy w taki sposób, że są one niewidoczne. Widać tylko poświatę.

Taśmy LED są samoprzylepne. Ich mocowanie polega jedynie na oderwaniu papieru zabezpieczającego i lekkim (żeby nie uszkodzić diod) dociśnięciu taśmy do podłoża, które wcześniej musimy oczyścić z pyłu i odtłuścić.

Do taśmy wielokolorowej (RGB) jest potrzebny kontroler umożliwiający sterowanie zmianą barwy światła (najwygodniejszy do zamontowania jest zdalnie sterowany za pomocą pilota). Łączymy go dwoma przewodami z zasilaczem zmieniającym prąd przemienny z instalacji 230 V na stały o niskim napięciu potrzebny do zasilania taśm. Trzeba przy tym zwracać uwagę na oznaczenia + i – (jeśli się je pomyli, taśma nie będzie działać).

Taśmy LED są sprzedawane w odcinkach po 5 m. Można je docinać w oznaczonych miejscach (co kilka centymetrów). Pięciometrowy odcinek jest zakończony wiązką przewodów zasilających – taśmy RGB mają je po cztery. Łączymy je z kontrolerem, zwracając uwagę na ich kolory i odpowiadające im oznaczenia portów: R – czerwony, G – zielony,
B – niebieski, V+ – czarny.

Długość przewodów łączących zasilacz z instalacją elektryczną 230 V może być dowolna, ale przewody łączące taśmy z zasilaczem (w tym wypadku jeden zasilacz obsługuje dwie taśmy) powinny być jak najkrótsze, ze względu na spadek napięcia. Najlepiej więc umieścić zasilacz na półce z płyt g-k. Jeśli jest zbyt wąska, można go ukryć w zabudowie, w otworze rewizyjnym zapewniającym dostęp do niego.

Po włączeniu zasilania sprawdzamy, czy nie pomyliliśmy się, łącząc przewody. Gdyby tak było, światło się nie włączy lub jego barwy nie będą się zgadzać z opisem na pilocie kontrolera.

Taśmy wielokolorowe RGB LED służą głównie do dekoracji, więc przyda się jeszcze oprawa zapewniająca oświetlenie główne. Łączymy ją z instalacją elektryczną, zwracając uwagę na kolory izolacji przewodów: niebieski oznacza przewód neutralny (N), żółto-zielony – ochronny (PE). Inne – zwykle brązowy, czarny lub szary – to przewody fazowe (L).

Zamiast zwykłych żarówek warto wybrać te ze źródłem światła LED – znacznie bardziej energooszczędne. Są dostępne ze wszystkimi mniej lub bardziej popularnymi rodzajami trzonków i wtyków, więc można je zastosować w każdej oprawie oświetleniowej.

Włączanie oświetlenia głównego jest niezależne od sterownia dekoracyjnym oświetleniem sufitu.