Artykuły

Arykuły > Design

Lampa biurkowa – niby prosta sprawa…


Z początkiem września pokój naszych milusińskich powraca do pełnienia funkcji szkolnych. Poza miejscem zabaw staje się również pomieszczeniem,  w którym nasza pociecha będzie się uczyć i odrabiać lekcje.

 

Coraz krótsze dni i coraz mniej światła słonecznego powoduje, że większość czasu spędzonego na obowiązkach szkolnych w domu uczniowie spędzają przy świetle sztucznym. Warto więc pomyśleć o odpowiednim oświetleniu.Samo światło sufitowe niestety nie wystarczy, więc dobrze jest zaopatrzyć kącik do nauki w odpowiednia lampkę biurkową. Ważne jest, aby posiadała jak najszerszy kąt padania światła, i giętkie ramię do regulacji (na przykład klasyczna lampa ZARA lub LUCY). Pozornie wszystko wydaje się proste. Idziemy więc do sklepu i kupujemy lampkę na biurko. Najlepiej, aby miała żywe kolory i pasowała do wystroju wnętrza (nowoczesna HERON, klasyczna PIXA, czy nawet designerska MUTATIO). Czy jednak zwracamy uwagę na parametry świetlne kupowanej lampki? Raczej nie i jest dość poważny błąd. Jeżeli kupujemy lampkę z niewymiennemu źródłem światła należy sprawdzić parametry przed zakupem. Natomiast przy lampce z wymiennym źródłem światła zadbajmy o zakup prawidłowej „żarówki”.

Dobre światło na biurko ta takie, które pozwoli naszemu dziecku skupić się na nauce, nie będzie rozpraszała uwagi, a jednocześnie pobudzi do działania i nie zmęczy oczu.

 

 

 

Na co więc należy zwróci uwagę:

  • przede wszystkim temperatura barwowa - najlepsza do nauki jest naturalna barwa światła (wartość od 4000 do 6500 K), pomaga się skupić i nie rozleniwia (tak jak to powoduje żółte, ciepłe światło) -
  • strumień światła – mierzony w lumenach, im wyższa wartość ich wartość tym mocniejsze światło, można wspomnieć, że tradycyjna żarówka 60W to około 800lm. Powinniśmy wybierać źródła światła, które mają od 800 do 1000 lumenów
  • wskaźnik oddawania barw (RA) – Czy zdarzało się Wam kupić coś w kolorze pomarańczowym co potem wpadało w czerwień, lub morska zieleń, która po wyjściu ze sklepu była niebieska? To właśnie wskaźnik oddawania barw, jego wartość może wynosić od 1 do 100, im niższy, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia przekłamania barw. Wskaźnik oddawania barw powinien być równy lub wyższy niż 80. Zagwarantuje to widzenia barw zbliżone do oryginalnych czyli takich jakie widzimy przy świetle dziennym. Jest to bardzo ważny parametr przy nauce zwłaszcza dla młodszych dzieci, gdzie w podręcznikach jest dużo obrazów, a i częściej trzeba cos pokolorować.
  • Migotanie światła - charakterystyczne dla tanich lamp niskiej jakości. Często nie jesteśmy w stanie wychwycić migotania gołym okiem. Jednak powoduje ono podrażnienie i zmęczenie oczu. W wielu źródłach światła LED stosuje się sterowniki wysokiej częstotliwości gwarantujące brak migotania (na opakowaniu jest ikona CC/IC DRIVER). Wybierajmy źródła światła tylko renomowanych producentów,  mimo, że mogą one być droższe, to źródło takie może świecić 30000 godzin, więc jest to inwestycja na lata.

 

Każda lampka powinna być dopasowana do wnętrza, do potrzeb i do spełniana swojej funkcji, pamiętajmy o tym dokonując zakupu.

Ściągawka w skrócie:

  • 4000K – 6500K
  • 800 lm– 1200 lm
  • Ra≥80
  • Ikona CC/IC DRIVER

Arykuły > Design

Wygoda, oszczędność, bezpieczeństwo i ekologia - lampy solarne w Twoim ogrodzie


Śmiało możemy powiedzieć, że nadeszło w końcu upragnione lato. Ciepłe, czasem nawet upalne dni, które zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, czasem przeplatane letnią, gwałtowną burzą, która na chwilę schładza atmosferę. Najszczęśliwsi są oczywiście Ci, którzy w tym okresie mają czas na wypoczynek – urlop lub wakacje. Niestety większość z nas cierpliwie czeka na swoją kolej, a dwa lub trzy tygodnie bardzo szybko mijają. Jednak latem - niezależnie od tego czy jesteśmy przed, czy po urlopie - warto odetchnąć  po ciężkim dniu, tym bardziej, że sprzyja temu dłuższy dzień.  Po powrocie do domu możemy zrelaksować się na świeżym powietrzu, tarasie, ogrodzie itp. Aby jednak owocnie wypocząć, powinniśmy zadbać o odpowiednią atmosferę i otoczenie, które oprócz ciekawej architektonicznie aranżacji i pięknej zieleni, stworzy nam odpowiednio dobrane oświetlenie, które w letnie wieczory może nasz ogród czy taras  przemienić w scenerie iście bajkowe.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań i typów oświetlenia przeznaczonego do zastosowań zewnętrznych i ogrodowych, każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie. Większość opraw wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej, co może stanowić pewna przeszkodę. Co bowiem zrobić kiedy nie chcemy wiercić dziur w naszym tarasie, rozkopywać ogródka czy okablowywać balkonów by podłączyć nasze oprawy do prądu? Rozwiązaniem są tutaj lampy ze zintegrowanym panelem solarnym, za pomocą którego nasza oprawa w dzień czerpie energię ze słońca, by wieczorem i w nocy dostarczyć nam nastrojowego światła.

Doskonale w taką konwencję wpisuje się nowa rodzina  opraw solarnych SOPER i SOBI. Oprócz zintegrowanego panelu solarnego, cechuje je doskonała jakość wykonania – stal nierdzewna – co, ze względu na warunki atmosferyczne, na jakie narażone są oprawy ogrodowe i zewnętrzne, jest bardzo istotne. Kinkiety SOPER to oświetlenie naścienne w wersji z czujnikiem ruchu (SOPER PV-SE) oraz bez (SOPER PV), natomiast seria SOBI to kinkiet i słupek. Oprawy te cechuje także nowoczesny wygląd i zimna barwa światła – posiadają oczywiście zintegrowane źródła światła LED -  co szczególnie dobrze sprawdzi się na balkonach i tarasach nowoczesnych domów.

Lampy zewnętrzne i ogrodowe z panelem solarnym to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo, które wynikają z braku potrzeby wykonywania dodatkowej pracy związanej z podłączeniem do instalacji elektrycznej, ale i oszczędność idąca w parze z rozwiązaniem ekologicznym – ponieważ energię potrzebną do wytwarzania światła czerpią one z naturalnego, i co ważne darmowego, źródła energii, jakim jest słońce.

Trwałość opraw, zamontowanych źródeł światła i brak konieczności podłączenia do prądu pozwoli nam korzystać z tych opraw przez wiele sezonów. Ponieważ jesienią możemy je po prostu schować w oczekiwaniu na kolejny ciepły i słoneczny sezon.

Arykuły > Design

Aranżacja wnętrza światłem


Bardzo często wkładamy dużo wysiłku w stworzenie odpowiedniego nastroju i nadaniu unikatowego charakteru wnętrzom. Najczęściej robimy to poprzez odpowiedni wystrój, meble oraz dobór dodatków. Zupełnie pomijamy aspekt jakim jest światło, a zwłaszcza jego barwa. Tymczasem poprzez samą zmianę barwy oświetlenia możemy zupełnie odmienić klimat danego pomieszczenia, zwiększyć poczucie komfortu, a także dostosować je do funkcji jakie w danej chwili ma spełniać (np. miejsce pracy lub odpoczynku). Ma to szczególnie znaczenie jesienią i zimą, kiedy przy sztucznym oświetleniu spędzamy większą część dnia.

 

Temperatura barwowa określa jaki odcień bieli ma światło emitowane przez źródło, a jej jednostką miary jest Kelwin (K). Technologia LED daje nieograniczone możliwości uzyskania temperatury barwowej w całym zakresie, ale na potrzeby użytkowe wyróżnia się przede wszystkim trzy podstawowe: Ciepły biały (oznaczany z ang. WW – warm white), neutralny biały (z ang. NW – neutral white) i zimny biały (z ang. CW – cool white). Sposób wykorzystania oraz doboru barwy światła zależy przede wszystkim od osobistych preferencji. Można jednak wskazać gdzie i jak zastosować wybrane barwy, aby odpowiadały przeznaczeniu do jakiego służy nam pomieszczenie.

Ciepły, żółtawy kolor emitowany przez tradycyjne żarówki to barwa ciepła biała (2700 - 3500K), nadaje się do pokoju dziennego, sypialni, przedpokoju czy korytarza. Światło o barwie ciepłej białej posiada właściwości relaksacyjne, pomieszczenie nim oświetlone sprawia wrażenie bardziej przytulnego. Jest to najbardziej popularny kolor stosowany do oświetlenia wnętrza domu. Nowoczesne, chłodniejsze światło to barwa neutralna biała i  zimna biała. Barwa neutralna pobudza do działania, pozwala zwiększyć skupienie nie męcząc wzroku, najczęściej stosujemy ją w kuchni, łazience, biurze, sklepie czy w galeriach handlowych. Barwa zimna natomiast szczególnie dobrze prezentuje się w modernistycznych, jasnych wnętrzach, podkreślając dodatkowo ich charakter oraz wydobywając detale, świetnie nadaje się do wnętrz industrialnych. Należy jednak pamiętać, że nie jest to regułą, wiele zależy bowiem od konkretnych uwarunkowań oświetlanego pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji użytkownika. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oświetlenie o różnej barwie światła mieszać ze sobą. Na przykład, ciepłe białe światło jako główne źródło światła w kuchni oraz zimne światło jako oświetlenie blatu bądź innej przestrzeni roboczej.

 

Jednak są takie miejsca gdzie nie mamy możliwości wkręcenia kilku żarówek i skazani jesteśmy na jedną barwę światła - ale czy na pewno? Z pomocą przychodzi nam nowość na rynku - TRIColor. Jak sama nazwa wskazuje - źródła TRIColor łączą w sobie trzy barwy światła. Teraz przy użyciu jednego źródła światła można wybrać jedną z trzech barw, w zależności od pory dnia, nastroju i klimatu jaki chcemy osiągnąć we wnętrzu. Wystarczy jeden „klik” i pokój dzienny (salon) może zamienić się w gabinet pracy lub łazienka, w której rano potrzebne jest naturalne światło pobudzające do działania,  może zamieć się w wieczorne SPA skąpane w ciepłym świetle.

Stosując jedną żarówkę TRIColor możemy wybrać tę barwę światła, która najbardziej nam odpowiada i, co ważne, zmieniać ją w dowolnej chwili, dowolną ilość razy. Dzięki innowacyjnej funkcjonalności, zmiana barwy następuje za pomocą zwykłego włącznika światła. Wystarczy tylko wkręcić żarówkę TRIColor do oprawy i po prostu włączyć światło. Bez specjalnych przełączników i dodatkowych urządzeń. Przy pierwszym włączeniu źródło świeci barwą ciepłą. Jeżeli zgasimy światło i od razu włączymy je ponownie uzyskamy barwę neutralną. Powtórzenie tej czynności da nam światło zimne. Źródła wyposażone są również w funkcję zapamiętywania ostatniego wyboru barwy („Memory function”). Dzięki temu ostatnio wybrana barwa będzie nam towarzyszyć przy następnym włączeniu światła. Łatwa, płynna zmiana barwy światła stwarza ogromne możliwości zastosowań w oświetleniu ogólnym, dekoracyjnym i akcentowym umożliwiając dowolne kreowanie przestrzeni światłem. Dzięki swoim właściwościom i mocnemu strumieniowi żarówki te znajdują zastosowanie w każdym pomieszczeniu niezależnie od jego przeznaczenia. Ponadto źródła TRIColor dostępne są w wersji E27 i GU10, co zwiększa możliwości ich zastosowania w różnego typu oprawach.