Artykuły

Arykuły > Technologie

Trwałość źródła LED - czyli jak długo może świecić jedna lampa


Kupując źródło światła do swojego domu coraz częściej kierujemy się nie tylko jego ceną, ale i tym ile energii elektrycznej będzie ono zużywać i jak długo będzie świecić. Na pierwszy rzut oka kupno „żarówki LED” wydaje się być drogą inwestycją. Biorąc jednak pod uwagę mniejsze zużycie energii i dużo większą trwałość jest to inwestycja bardziej opłacalna.

Producenci oświetlenia, w tym także LED, deklarują trwałość danego źródła w ilości godzin świecenia danej lampy – taką informację znajdziemy na opakowaniu. Zaznaczyć należy, że w przypadku źródeł LED kryterium te określone jest przez procentowy spadek strumienia świetlnego. W praktyce oznacza to, żew deklarowanym przez producenta okresie, źródło LED nie będzie dawało mniej światła niż 70% wartości początkowej. Źródła LED bowiem, w przeciwieństwie do standardowych żarówek nie wygasają sposób gwałtowny, lecz powoli zmniejszają ilość emitowanego światła.

Trwałość lampy LED zależy od wielu różnych czynników: warunków w jakich pracuje, wilgotności, temperatury otoczenia, wartości prądu jakim zasilamy lampę. Można założyć że diody LED emitujące najbardziej popularną barwę białą, w prawidłowo skonstruowanym urządzeniu, nie będą świecić o 30% słabiej niż na początku, do 50 000 godzin działania lampy. Biorąc pod uwagę to, że statystycznie w gospodarstwie domowym średni czas używania oświetlenia to 1000 rocznie godzin, łatwo można przeliczyć, że takie źródło LED powinno świecić nawet do 50 lat. Co więcej po tym okresie nadal będzie świecić, jednak jego efektywność świetlna zacznie spadać. W porównaniu ze zwykłą żarówką, której średnia żywotność wynosi zaledwie 1 rok, wynik ten jest bardzo imponujący.

Każdy producent oświetlenia przed dopuszczeniem swoich produktów do sprzedaży, musi poddać je badaniom laboratoryjnym (tylko nieliczni posiadają własne laboratoria, podczas których każda lampa powinna być zbadana w warunkach zbliżonych do tych, w których przeznaczona jest do użytkowania – najczęściej mówimy o warunkach domowych. Jednak nawet najbardziej dokładne badanie laboratoryjne nie obejmie wszystkich czynników, na które narażona może być lampa w codziennym użytkowaniu. Trwałość źródła LED zależy przede wszystkim od jego konstrukcji i użytych do jego produkcji materiałów. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń lampy, jest brak skutecznego odprowadzania ciepła generowanego przez diody LED, które doprowadza do jej przegrzania.

Przykładem lampy o solidnej konstrukcji, wykonanej z wysokiej jakości komponentów, są źródła z serii PRO GU10 LED. Lampy z tej serii wyposażone są w stabilizowany zasilacz IC/CC, który zapewnia bardzo dobre warunki pracy LED (w tym brak migotania światła), co w połączeniu z ich hybrydową konstrukcją obudowy zapewnia długotrwałą żywotność dochodząco do 25 000 godzin! Dodatkową zaletą lamp PRO GU10 LED jest szerokość ich kątów świecenia – do wyboru mamy aż trzy ich rodzaje. Źródła szerokostrumieniowe (120 stopni) wyposażone są w przezroczystą szybkę, co zapewnia efekt zbliżony wizualnie do tradycyjnego halogenu. Do tej pory na rynku tego typu źródła dostępne były tylko z matową szybką. Dla oświetlenia punktowego zastosować możemy modele źródeł PRO z kątem 60 lub 36 stopni, które idealnie zaakcentują wybrane przez nas miejsca. Seria PRO to również możliwość wyboru koloru obudowy oraz temperatury barwowej źródła światła. Obudowa jest dostępna w kolorze srebrnym lub białym. Jeżeli chodzi o barwę to możemy wybrać z pełnej gamy: zimną (CW), neutralną (NW) lub ciepłą (WW) – zależnie od naszych upodobań lub przeznaczenia. Należy jeszcze nadmienić, że barwa ciepła w źródłach PRO wynosi 2700K, dzięki temu jest ona bardzo przyjemna i tworzy klimat sprzyjający odpoczynkowi.

Podczas użytkowania źródła LED w danym pomieszczeniu, należy stosować się do zaleceń producenta (szczególnie tych zamieszczonych w instrukcji obsługi). Źródła bowiem różnią się także odpornością na zapylenie, wilgoć i inne czynniki zewnętrzne. Skrócenie trwałości LED może również nastąpić w wyniku zastosowania nieodpowiedniego rodzaju zasilacza - na rynku istnieją produkty LED zasilane stałonapięciowo (DC, np. 12VDC) oraz stałoprądowo (CC, np. 350mA CC). Zasilanie źródła LED wyższą wartością prądu lub napięcia, niż ta zalecana przez producenta na opakowaniu, prowadzi do uszkodzenia struktury diody LED, co przekłada się na skrócenie jej trwałości.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto zawsze zapytać fachowca o radę, w ten sposób unikniemy niepotrzebnych komplikacji i będziemy cieszyć się długotrwałym, bezpiecznym oświetleniem przez wiele lat.

Arykuły > Technologie

Kąt świecenia ma znaczenie!


Jeszcze niedawno wybór żarówki był bardzo prosty. Sprowadzał się do wyboru mocy np. 100W albo 75W. Nie zwracaliśmy uwagi na pozostałe parametry świetlne i funkcjonalne. Praktycznie każda świeciła tak samo bez znaczenia od jakiego producenta pochodziła. Teraz, w erze oświetlenia LED sytuacja zupełnie się zmieniła. Źródła światła LED mają bardzo różne konstrukcje, a żeby wybrać dobre źródło trzeba zwrócić uwagę na szereg różnych parametrów. Jednym z nich, który ma ogromny wpływ na funkcjonalność źródła jest kąt emisji światła (potocznie nazywany kątem świecenia). Mogłoby się mylnie wydawać, że każde źródło w kształcie „bańki” świeci szerokim kątem praktycznie dookólnie. Tymczasem zagadnienie kąta świecenia w źródłach LED jest dużo bardziej skomplikowane i nieoczywiste.

Czym jest użytkowy kąt świecenia i jak się go wyznacza?

Do dobrego zrozumienia zagadnienie niezbędna jest świadomość, że to norma definiuje czym jest kąt emisji światła oraz zawiera wytyczne jak powinien być prawidłowo określany. Dla źródeł światła LED, gdzie element emitujący światło (PCB z LED) posiada ukierunkowany rozsył niezbędne jest wykreślenie krzywej światłości. Następnie na wykresie wyznacza się pkt. X w którym światłość wynosi 50% maksymalnej wartości światłości w osi optycznej. Wyznaczony w ten sposób kąt między osią optyczną, a wektorem (przechodzącym przez środek świetlny oraz pkt. X) tworzy połówkowy kąt emisji źródła. W lepszym zrozumieniu pomóc może poniższy rysunek.

Jak widać zupełnie czym innym jest kąt emisji światła, a czym innym całkowite pole świecenia. Poniżej wartości poprawnie wyznaczonego kąta emisji źródło światła nadal świeci. Podchodząc intuicyjnie do tego parametru często te dwie wielkości są mylone, a jak widać różnica jest znacząca.

 Jak uzyskać szeroki kąt emisji w źródłach światła LED?

Ze względu na specyfikę źródeł światła LED bardzo trudno jest otrzymać rzeczywisty bardzo szeroki kąt emisji światła większy niż 300 stopni. Przy zastosowaniu płaskiego modułu LED praktycznie jest to niemożliwe i nie pomaga tutaj zastosowanie zaoblonego klosza - jak często wielu producentów próbuje nas przekonać. Niezbędna jest do tego specjalna konstrukcja źródła. Przykładem takiego rozwiązania jest nowość w ofercie KANLUX - źródło WIDE LED E27.

W WIDE LED zastosowana została unikatowa konstrukcja radiatora. Moduły LED umieszczone zostały na kilku płaszczyznach aluminiowego słupka, który zintegrowany z tworzywem zapewnia bardzo dobre odprowadzanie ciepła i stabilność parametrów. Całość schowana jest pod mlecznym kloszem, który zapewnia równomierny rozsył źródła i brak bezpośrednio widocznych punktów świetlnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu WIDE LED zapewnia w rzeczywistości kąt emisji światła 300 stopni, co zostało zmierzone i potwierdzone w Laboratorium Badawczym Kanlux za pomocą nowoczesnego cyfrowego goniometru umieszczonego w ciemni fotometrycznej.

Zastosowania

Wiemy już jak pewien być wyznaczany kąt emisji światła oraz jaka konstrukcja jest niezbędna do uzyskania szerokiej wartości. Pojawia się jeszcze pytanie w jakich aplikacjach kąta ma duże znaczenie i gdzie zwłaszcza warto zwrócić uwagę na wartość tego funkcjonalnego parametr. Przede wszystkim są to oprawy gdzie źródło umieszczone jest w pozycji poziomej. Będą to wszelkiego rodzaju plafoniery, gdzie uzyskamy efekt równomiernie rozświetlonego klosza. Kolejną grupą zastosowania są wszelkiego rodzaju oprawy z abażurem takie jak lampa stojąca, lampka nocna, kinkiet, żyrandol itp. We wszystkich tych oprawach unikniemy efektu tzw. „Ciemnego pola”. Źródła typu WIDE LED znajdą też zastosowanie we wszelkiego rodzaju oprawach z odbłyśnikiem i pozwolą na pełne wykorzystanie ich funkcjonalności np. downligty do których pasują źródła z trzonkiem E27.

Podsumowanie

Wybierając LED’owe zamiennik żarówek miejmy na uwadze gdzie chcemy je zastosować i w zależności od tego zwróćmy uwagę jaki kąt emisji deklaruje dostawca. Ważne jest, by wybierać firmy zaufane, które tak jak KANLUX poddają swoje produkty szczegółowej kontroli technicznej i badaniom we własnym laboratorium. I dzięki temu oferują produkty wysokiej jakości i gwarantują rzetelność parametrów.