Dlaczego LED

Źródła LED na dobre wypierają żarówki żarnikowe, a także energooszczędne świetlówki. W czym są lepsze, dlaczego warto je wybrać i wymienić źródła światła na LEDowe? Powodów jest kilka:

Energooszczędność

Źródła LED jest obecnie najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem oświetleniowym. Efektywność źródeł światła LED, czyli ilość dostarczanej energii przekształcanej w światło widzialne sięga nawet 95%, podczas gdy w przypadku tradycyjnej żarówki wynosi 5-10%. Oszczędności wynikające z wymiany tradycyjnych źródeł światła na LED w dłuższym okresie sięgają kilkudziesięciu procent.

Trwałość

Oświetlenie LED charakteryzuje się bardzo dużą trwałością, pozwalającą na wieloletnie użytkowanie. Zakładając, że źródło światła o trwałości 25 000h pracuje trzy godziny dziennie przez 365 dni w roku, oznacza ponad 20 lat pracy bez konieczności wymiany na nowe. Dodatkowo są one odporne na wstrząsy i uderzenia, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia lamp w czasie używania, wymiany lub transportu.

Wygoda

Trwałość źródeł światła LED i brak konieczności ich wymiany przez wiele lat to jedna z zalet. Kolejną jest fakt, że diody LED zapalają się i gasną natychmiast po przełączeniu włącznika światła. Niewielka emisja ciepła pozwala bezpiecznie oświetlać przedmioty wrażliwe na temperaturę. Do zalet oświetlenia LED można też zaliczyć fakt, że po zakończeniu założonego przez producenta czasu eksploatacji źródła nie gasną gwałtownie, ani nie zaczynają migotać, a jedynie stopniowo zmniejsza się jasność emitowanego przez nie światła. Oznacza to, że nie ma konieczności natychmiastowej wymiany źródła światła.

 

Bezpieczeństwo i ekologia

W odróżnieniu od innych źródeł światła, przy wytwarzaniu diod LED nie używa się szkodliwych związków rtęci. W produkcji opraw LED stosuje się głównie aluminium, PCV i miedź, co pozwala na ich bezpieczną utylizację. Znaczne zmniejszenie poboru energii ogranicza zużycie surowców energetycznych oraz emisję dwutlenku i tlenku węgla do atmosfery. Oświetlenie LED nie emituje szkodliwego promieniowania UV, ponadto powierzchnie czołowe opraw LED są chłodne i bezpieczne w dotyku.

Jakość światła

Oświetlenie LED najwyższej jakości świeci stałym (nie migoczącym), nieprzerywanym światłem, a odpowiednio zaprojektowane konstrukcje optyczne lamp LED zapobiegają efektowi olśnienia.

Kalkulator LED

Sprawdź ile mógłbyś oszczędzić wymieniając oświetlenie na LEDy

Oblicz