Jak wybrać - czyli na co zwracać uwagę przy zakupie źródeł LED

Jakość produktów – sprawdź zanim kupisz

Na polskim rynku dostępna jest bardzo duża liczba źródeł światła i opraw LED, niestety również takich o niskiej jakości, niespełniających norm dotyczących bezpieczeństwa. Przy zakupie warto sprawdzić, czy produkt posiada znak CE oraz deklarację zgodności z dyrektywami UE. Tańsze źródła światła w krótkim czasie tracą deklarowaną jakość strumienia świetlnego, który staje się słabszy.

Tańsze produkty zawierają nie tylko gorszej jakości diody LED o słabszych parametrach, ale też układy zasilające , które ujemnie wpływają na działanie i bezpieczeństwo lampy. Znaczenie ma również budowa, nieprawidłowo zaprojektowana konstrukcja może na przykład wywoływać efekt olśnienia (chwilowe oślepienie światłem). Rzetelność deklarowanych parametrów gwarantuje jedynie zakup lamp i opraw LED renomowanych marek, które testowane są przez dedykowane jednostki badawcze.

Zamienniki tradycyjnych żarówek

Od kilku lat tradycyjne żarówki stopniowo wycofywane są ze sprzedaży. Zastępujemy je LED, które są energooszczędne i ekologiczne niż ich starsze odpowiedniki. Producenci oświetlenia LED, chcąc ułatwić konsumentom wybór odpowiedniego źródła światła LED (czyli żarówki), zamieszczają na opakowaniach informację o tym jaka moc lampy LED odpowiada mocy tradycyjnej żarówki.

 

Kupując źródło LED warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

 

Trzonek i wymiary

Trzonek lub gwint to ta część lampy, która zapewnia podłączenie do zasilania elektrycznego, a także służy do utrzymywania lampy w oprawie. Źródła światła LED posiadają standardowe trzonki (gwinty), umożliwiające prostą wymianę w miejsce poprzednio wykorzystywanych żarówek lub świetlówek. Rodzaj trzonka jest zawsze czytelnie określony na opakowaniu - w formie oznaczenia np.: GU10, E14, E27 - oraz często również za pomocą obrazka ułatwiającego dodatkowo jego rozpoznanie.

Wydaje się to banalne, ale należy również zwrócić uwagę na wymiary lampy LED (wyrażone w milimetrach), ważna jest zarówno jej długość jak i średnica.

Strumień świetlny – lumeny

Wielu ludzi, którzy zakupują źródła LED dokonują swoich wyborów zwracają uwagę na moc źródła wyrażoną w watach. Tymczasem w technologii LED wataż ma drugorzędne znaczenie. Ważniejszym parametrem mierzącym skuteczność świetlną jest strumień świetlny wyrażony w lumenach. Im większa jest liczba lumenów, tym więcej światła wytwarza dane źródło.

Temperatura barwowa

Temperatura barwowa określa jaki odcień bieli ma światło emitowane przez źródło, a jej jednostką miary jest Kelwin (K). Rozróżniamy trzy główne barwy światła: ciepło białą (2700-3500K), neutralną (4000-4500K) i zimno białą (4600-6500K). Barwa ciepła ma właściwości relaksacyjne, doskonale nadaje się do pomieszczeń w których odpoczywamy (pokój dzienny, sypialnia itp.). Barwa neutralna pobudza do działania, stosujemy ja wiec w pomieszczeniach w których wykonujemy jakąś pracę (kuchnia, gabinet itp.). Natomiast barwa zimna świetnie sprawdza się w jasnych, modernistycznych wnętrzach, podkreślając dodatkowo ich charakter oraz wydobywając detale.

Etykieta energetyczna

Określa klasę efektywności energetycznej - wskazuje jak energooszczędne jest dane źródło światła. Pozwala to na porównanie produktów o takich samych parametrach światła ze względu na zużycie energii. Klasa efektywności energetycznej oznaczona jest literami od A++ do E. Kasa A++ umieszczona na zielonym pasku oznacza urządzenie najbardziej efektywne, a klasa E umieszczona na czerwonym pasku najmniej efektywne - zużywające najwięcej energii.


 

Inne ważne informacje na opakowaniach

Najważniejsze  parametry źródeł światła LED są obowiązkowo umieszczane na opakowaniach, a także w instrukcjach oraz na stronach internetowych producentów. W sposób widoczny i zrozumiały powinny być określone:

  • okres trwałości lampy w godzinach [h],

  • minimalna liczba cykli włącz/wyłącz,

  • kąt emisji światła (kąt świecenia) w stopniach,

  • informacja, że lampa nie jest przeznaczona do współpracy ze ściemniaczem lub informacja, że współpracuje tylko z określonymi ściemniaczami (w takiej sytuacji ich spis powinien znajdować się na stronie internetowej producenta),

  • w przypadku, gdy lampa jest przeznaczona do użytkowania w warunkach odbiegających od standardowych - informacja o przeznaczeniu lamp (do specjalnych warunków eksploatacji).

Dodatkowe oznaczenia dotyczące ekologii i bezpieczeństwa

Ponadto na opakowaniach mogą znaleźć się oznaczenia norm i regulacji dot. ekologii i bezpieczeństwem, spełnianych przez dany produkt:

  • CE – informuje, że produkt spełnia wymagania przepisów europejskich dotyczących bezpieczeństwa użytkowania, ochrony środowiska i zdrowia,

  • EAC - zgodność z normami zawartymi w Regulaminach Technicznych,  została potwierdzona poprzez uzyskanie Deklaracji lub Certyfikatu Zgodności Unii Celnej, 

  • WEEE (ang. Waste of Electrical and Electronic Equipment) – wskazuje na konieczność utylizacji produktów, jako odpadów elektrycznych i elektronicznych tj. zalecenie zwrotu zużytych lamp do sklepu z artykułami oświetleniowymi lub punku zbiórki odpadów sprzętu elektronicznego,

  • Gruene Punkt – informuje, że opakowanie podlega recyklingowi,

  • RoHS – informuje, że produkt nie zawiera materiałów szkodliwych jak ołów, rtęć, kadm, sześciowartościowy chrom, PBB (polibromowy difenyl), PBDE (polibromowy eter fenylowy).

 

Kalkulator LED

Sprawdź ile mógłbyś oszczędzić wymieniając oświetlenie na LEDy

Oblicz